انواع حجامت

حجامت صورت

حجامت صورت

حجامت صورت چیست؟

حجامت صورت هزاران سال است که به عنوان یک روش درمانی غیر تهاجمی برای ایجاد برجستگی در خطوط صورت و صاف شدن و درخشندگی پوست استفاده می‌شود. این روش زیبایی در چند مرحله می‌تواند به عنوان یک درمان مستقل یا به عنوان یک درمان جانبی در کنار طب سوزنی صورت بگیرد.

حجامت صورت شامل استفاده از فنجان های نسبتاً کوچکتر و نرمتر نسبت به فنجان های حجامت بدن است. این لیوان ها در اندازه های مختلف، هر کدام برای مناطق خاصی از صورت طراحی و با حباب سیلیکون در لبه متصل می‌شوند.

 1. با فشار دادن فنجان به داخل پوست، فنجان به آن متصل می شود. پس از آن می توانید دست خود را شل کنید. فقط باید خلاء ای روی لیوان ایجاد شود تا مقداری از پوست را به داخل لیوان بکشد و فنجان را به پوست بچسباند.
 2. در نتیجه این کشش رو به بالا، پوست سطح از لایه های عمیق تر بافت پیوندی که در زیر آن قرار دارد جدا می‌شود.
 3. برای جلوگیری از ایجاد کاپ یا کبودی در صورت، بهتر است که فنجان ها از جهت صورت به سمت گوش به سمت بیرون و بالا حرکت کنند. حرکت فنجان ها به عضلات صورت باعث می شود تا هر گونه تنش را آزاد کند.

حجامت صورت چگونه عمل می کند؟

 • بلند کردن ملایم بافت صورت با مکش حجامت یک روش بدون درد برای بهبود جریان خون است. این وضعیت می تواند مواد مغذی را به سطح پوست هدایت کند.
 • این مکانیسم هدایت مواد مغذی به سطح پوست، به عنوان التهاب استریل شناخته می شود. این نوعی استرس بافتی یا ضربه ای است که توسط طیف وسیعی از محرک های فیزیکی، شیمیایی یا متابولیکی ایجاد می شود.
 • مکش خلا، لایه های مختلف بافت صورت را جدا می کند و در نتیجه این بافت ها پاره می شود. سیستم دفاعی طبیعی بدن در پاسخ به این وضعیت، منجر به التهاب می شود.
 • ورزش دستی و صورت و گردن با استفاده از این مکنده ها به تحریک غدد لنفاوی نیز کمک می کند. در نتیجه تورم و پف صورت را کاهش می دهد.
 • حرکت لیوان های مکش در امتداد پیشانی، بینی و سینوس ها، ممکن است سردرد خفیف و احتقان تنفسی را تسکین دهد.
دستورالعمل های عمومی این مراحل را پیشنهاد می کنند:
 • اول صورت خود را با آب ولرم و پاک کننده آلی کاملاً بشویید. پس از آن به آرامی آن را خشک کنید.
 • لایه برداری ملایم با یک اسکرابر ملایم نیز می تواند کمک کند که دسترسی به منافذ پوست عمیق تر شود.
 • هنگامی که پوست صورت خشک شد، از یک تونر استفاده کنید تا منافذ پوست را ببندد.
 • پس از تمیز کردن مناسب، لازم است که صورت خود را با دست ماساژ دهید تا تنش اولیه کاهش یابد.
 • در مرحله بعد، با استفاده از چند قطره از هر روغن تسکین دهنده صورت، پوست را چرب کنید، که باعث می شود فنجان ها به راحتی و بدون جدا شدن از پوست بلغزند.
 • از روغن کافی استفاده کنید که بدون لغزنده شدن پوست، به راحتی جذب بدن شود و پس از آن دستان خود را بشویید.
 • یکی از فنجان های کوچکتر را بین انگشت شست و اشاره بگیرید و آن را محکم فشار دهید.
 • در حالی که هنوز آن را نزدیک می‌کنید، آن را با فشار ملایم به چانه و اطراف دهان خود بمالید. قبل از اینکه آن را به سمت بالا به منطقه جدید بکشید. بگذارید چند ثانیه در آن قسمت بماند.
 • بسته به ناحیه صورت تحت درمان، اندازه های فنجان را تغییر دهید. از فنجان های کوچکتر برای کار در امتداد چانه، سوراخ چشم و بینی و از فنجان های بزرگتر برای گونه ها، پیشانی و گردن استفاده کنید.
 • حرکت کاپ های مکش را ادامه دهید تا تمام مناطق مورد نظر صورت را بپوشاند. استفاده از حرکت های کوتاه برای جابجایی فنجان ها برای جلوگیری از کشش بیش از حد پوست صورت توصیه می شود. اجازه ندهید که فنجان بیش از چند ثانیه در مکانی بماند.
 • پس از اتمام حجامت، صورت خود را سریع تمیز کنید تا منافذ پوست دوباره باز شود.

روش صحیح انجام حجامت چگونه هست؟

روش صحیح انجام حجامت مستلزم موارد زیر است:

 • حرکت فنجان از مرکز چانه به بالاترین نقطه استخوان گونه
 • کشیدن جام از مرکز پیشانی به سمت شقیقه های خود
 • کشیدن فنجان از کنار بینی به گوشه خارجی چشم (زیر چشم)
 • حجامت زیر چانه از مرکز به سمت گوشه خارجی فک (زیر فک)
 • حرکت دادن مکنده ها از استخوان یقه به خط فک، در امتداد گردن
 • حرکت فنجان ها از بالای شانه تا نقطه زیر گوش

حجامت طبیعی با حجامت صورت چه تفاوتی دارد؟

قابل توجه ترین تفاوت این است که برخلاف فنجان های بدن ، کاپ های صورت ایستا نیستند. که به این معنی است که آنها تحریک کافی برای بهبود جریان خون و تخلیه لنفاوی ایجاد می کنند. این همان چیزی است که به صورت شما درخشش زیبایی می بخشد. 

علاوه بر این ، حجامت صورت فقط از یک فنجان استفاده می کند که در اطراف صورت حرکت می‌کند و فقط برای چند ثانیه باقی می ماند ، در حالی که روش حجامت بدن به چندین فنجان نیاز دارد ، که می تواند کبودی زیادی ایجاد کند.

بادکشی صورت چه تفاوت هایی با بادکشی بدن دارد؟

در هر دو این تکنیک ها وسایل استفاده شده اگر به اندازه آن ها توجه نکنیم یکی هستند. آن ها هر دو بافت های عمیق بدن را مورد ماساژ قرار می دهند و تنها تکنیک های انجام آن متفاوت است.
تجهیزات استفاده شده در بادکشی صورت برای زیبایی به صورت سفارشی ساخته می شوند چرا که پوست صورت بسیار ظریف تر از پوست های دیگر اعضای بدن است. این در حالی است که فنجان های استفاده شده در بادکشی بدن می تواند از شیشه، بامبو یا سفال ساخته شود.
کبودی های ایجاد شده در بادکشی صورت بسیار ناچیز است در مقابل، کبودی های بادکشی بدن از آنجایی که در بادکشی بدن بادکش ها بر یک قسمت خاص تمرکز می کنند این کشش متمرکز و طولانی مدت معمولا کبودی های ناخوشایندی را ایجاد می کند.
علاوه بر این، علائم کبودی به دلیل اینکه در بادکشی بدن از هوای گرم یا فنجان های گرم برای ایجاد خلاء استفاده می شود بسیار بیشتر از کبودی های بادکش صورت است.
آموزش بادکش صورت بسیار آسان تر است. شاید شما بتوانید در طول زمان و با تمرین های مختلف بادکشی صورت را یاد بگیرید ولی این مورد در مورد بادکش کردن بدن صدق نمی کند.
بادکش بدن یک روش پزشکی شناخته شده است که می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد بنابراین حتما باید توسط یک پزشک متخصص و مورد تایید انجام شود.
البته که شما برای انجام بادکش صورت برای زیبایی نیز باید آموزش های لازم را دیده و نحوه انجام آن را به درستی یاد بگیرید.
بادکش بدن می تواند به کاهش تنش عضلانی کمک کرده و باعث بهبود عملکرد سلول های عضلات شود و در نتیجه التهاب و درد را کاهش دهد.
با این حال بادکش صورت عمدتاً به منظور جوانسازی بافت های صورت با تسهیل جریان خون، افزایش روند اکسیژن رسانی به سلول ها و تخلیه سموم لنفاوی انجام می شود.

تاثیر حجامت در بهبود جوش

چگونه حجامت جوش را بهبود می‌دهد؟

در طب سنتی چینی (TCM) ، جوش و آکنه اغلب در اثر گرما، رطوبت و رکود ایجاد می­‌شود. حجامت مرطوب مخصوصاً برای جوش استفاده می‌شود زیرا می‌تواند گرما و رکود را از بین ببرد. نظریاتی هست که حجامت مرطوب اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد. این اثرات ممکن است دلیلی بر مفید بودن حجامت برای برخی از شرایط پوستی باشد.

چندین تحقیق و گزارش کوچک برای حجامت مرطوب، به تنهایی یا همراه با سایر روش‌های درمانی که در درمان آکنه موفقیت آمیز بوده اند، وجود دارد. در TCM، ترکیب حجامت با سایر روش‌ها مانند طب سوزنی یا داروهای گیاهی بسیار متداول است.

تجزیه و تحلیل متا-آنالیز (پژوهشی حاصل از جمع آوری اطلاعات از تحقیقات دیگر) حجامت مرطوب به این نتیجه رسید که حجامت به تنهایی یا همراه با مداخلات گیاهی، مؤثرتر از مداخلات گیاهی به تنهایی است. همچنین این تحقیق، حجامت همراه با طب سوزنی را نیز، مؤثرتر از طب سوزنی به تنهایی می­‌داند. به عنوان مثال، در یک بررسی کوچک و کنترل نشده از حجامت مرطوب همراه با ماسک گیاهی صورت، اکثر بیماران بهبود قابل توجهی را مشاهده کردند. 

مطالعه دیگری که حجامت مرطوب را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که 10 نفر از 11 نفر افراد مبتلا به جوش و آکنه در علائم خود بهبود داشتند. در این بیماران، حجامت همچنین باعث کاهش مواد شیمیایی التهابی در گردش خون می­‌شود.  این مطالعات اثرات امیدوارکننده­‌ی حجامت را بر جوش و آکنه نشان می‌دهند. مطالعات آینده به ادامه‌ی رشد شواهد کمک خواهند کرد.

حجامت برای آکنه در چه نواحی انجام می­شود؟

فنجان­ ها برای شرایط مختلف روی قسمت‌های مختلف بدن قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، با احتقان قفسه سینه، فنجان‌ها غالباً در قسمت فوقانی سینه قرار می­گیرند، اما برای کمردرد، حجامت در ناحیه‌ی پشت بدن انجام می­‌شود.

در هنگام درمان شرایط التهابی مانند جوش و آکنه، هدف از بین بردن گرما و سموم است. این کار معمولاً از طریق حجامت در پشت انجام می­‌شود. حتی اگر جوش روی صورت یا قفسه سینه باشد. اما برای پیشگیری از بروز جوش حجامت توصیه می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.