انواع حجامت

حجامت کبد

کبد چرب

درمان غلظت خون و کبد چرب با حجامت

حجامت کبد از با ارزش ترین حجامت های ناحیه تنه است که در بهبود عملکرد کبد و درمان بیماری‌های مرتبط با آن بسیار موثر است. کبد چرب وقتی ایجاد می‌شود که چربی زیادی در سلول‌های کبدی ایجاد شود. اگرچه طبیعی است که مقدار کمی چربی در این سلول ها وجود داشته باشد، اگر بیش از 5 درصد از آن چربی باشد، کبد چرب محسوب می‌شود.

حجامت کبد مناسب در درمان آماس و حرارت جگر؛ انواع هپاتیت؛ درمان آکنه و جوش های منتشر می‌باشد.

در حالی که نوشیدن زیاد الکل می تواند منجر به کبد چرب شود، در بسیاری موارد نقشی ندارد. تعدادی از بیماری‌های کبد چرب در رده وسیعی از بیماری کبد چرب گرید 1 قرار دارند که شایعترین بیماری کبد در بزرگسالان و کودکان در کشورهای غربی است.

کبد چرب گرید 1

مرحله اولیه و برگشت پذیر بیماری کبد است. متأسفانه ، غالباً تشخیص داده نمی‌شود. با گذشت زمان، کبد چرب گرید 1 ممکن است منجر به یک بیماری جدی‌تر کبد شود که به عنوان استئاتوهپاتیت غیر الکلی یا NASH شناخته می‌شود.

NASH شامل تجمع بیشتر چربی و التهاب است که به سلولهای کبدی آسیب می‌رساند. این می تواند به فیبروز یا بافت اسکار منجر شود ، زیرا سلول های کبدی به طور مکرر آسیب دیده و از بین می روند.

بیماری کبد چرب به سه دسته تقسیم می‌شود، که عبارتند از:

 1. کبد چرب الکلی
 2. کبد چرب غیر الکلی
 3. استاتو هپاتیت غیر الکلی (NASH) و استاتو هپاتیت الکی

علائم کبد چرب:

 • خستگی و ضعف
  • سطح آنزیم های کبدی بالا ، از جمله AST و ALT
  • سطح انسولین بالا  
  • سطح تری گلیسیرید افزایش یافته 

اگر کبد چرب به NASH پیشرفت کند ، علائم زیر ممکن است بروز کند:

 • از دست دادن اشتها
  • تهوع و استفراغ
  • درد شکم متوسط ​​تا شدید
  • زرد شدن چشم و پوست

 یکی از بهترین درمان‌ها برای کبد چرب، حجامت کبد است. در حجامت، خون کثیف و غیر ضروری از بدن خارج می‌شود. همچنین حجامت سبب دفع سایر سموم از بدن نیز می‌گردد.

همانطور که گفته شد، کبد منبع سموم بدن است و نیاز به پاکسازی دارد. کبدهای چرب به سختی این پاکسازی را انجام می‌دهند و می‌توانند با استفاده از حجامت کبد، تمام سموم را از بدن دفع نمود. حتی اگر این سموم وارد خون فرد شده باشد، با حجامت خون کثیف نیز خارج می‌شود.

حجامت کبد چه خواصی دارد؟

حجامت به دو صورت خشک و تر انجام می‌شود.

در حجامت خشک تنها از بادکش استفاده می‌کنند و تنها محل مورد نظر را با بادکش تحت فشار قرار می‌دهند ولی در حجامت تر با استفاده از تیغ و ایجاد چند منافذ کوچک بر روی پوست، حجامت کبد را انجام می‌دهند.

در حجامت تر با استفاده از بادکش سبب خارج شدن خون کثیف و مواد مضر از بدن می‌شوند. باید بگویم که نگران جای تیغ بر روی بدنتان نباشید، جای تیغ‌ها بسیار کوچک و ریز است.

 با استفاده از مراقبت‌هایی که بعد از حجامت هر فرد انجام می‌دهد، به صورت قابل توجهی از بین می‌رود.

یکی دیگر از مواردی که باید اشاره کرد، این است که احتمال دارد فردی بنا به نظر پزشک طب سنتی نیاز به چند جلسه حجامت کبد با فاصله زمانی مشخص داشته باشد.

اگر پزشکتان این مورد را برای شما در نظر دارد، حتماً به آن عمل کنید.  در بازه‌های مشخصی که برای شما در نظر می‌گیرد، حجامت کبد را انجام دهید. چرا که در بسیاری موارد و برای کبدهای بسیار چرب، تنها با یک بار حجامت، تمام سموم دفع نمی‌شود و نیاز به چندین بار حجامت است.

البته در این بین پزشک طب سنتی داروهایی را برای فرد تجویز می‌کند تا روند بهبود را سرعت بخشد.

محل حجامت کبد چرب کجاست؟

برای پیدا کردن مناسب ترین جای انجام حجامت کبد چربد می توان از قسمت پشت و سمت راست و از زیر آخرین استخوان دنده اقدام به حجامت کبد نمود.پس از یافتن مکان مناسب با می توانید خودتان از روز حجامت خشک استفاده کنید.

دقت داشته باشید در حجامت خشک ، تنها از مکانیزم مکش توسط فنجان مخصوص حجامت استفاده می‌شود و می‌توناید آن را هر روز انجام دهید اما به هیچ وجه حجامت مرطوب کبد چرب را بدون رجوع به یک متخصص کارآزموده انجام ندهید.

محل حجامت کبد

حجامت برای درمان غلظت خون

از دیگر درمان‌های حجامت برای غلظت خون است.

همانطور که گفته شد در حجامت کبد، خون کثیف بدن را خارج می‌کنند.

در حجامت برای غلظت خون، خون اضافی و غیر ضروری بدن را که ممکن است سبب بروز مشکلاتی برای فرد شود، از بدن خارج می‌نمایند. هنگامی که میزان گلبول‌های قرمز خون افزایش می‌یابد، به اصطلاح فرد دچار غلظت خون می‌شود.

غلظت خون به دو علت اولیه و ثانویه رخ می‌دهد. علت اولیه هنگامی است که مغز استخوان بدون هیچ محرکی شروع به تولید گلبول قرمز می‌کند.

در علت ثانویه که بین 90 تا 95 درصد افراد به این علت دچار غلظت خون می‌شوند، این است که اکسیژن کافی به بافت های بدن نمی‌رسد. این مورد بیشتر برای کسانی رخ می‌دهد که در ارتفاع زندگی می‌کنند و به این دلیل میزان اکسیژن دریافتی پایینی دارند.

اگر فردی مشکل ریوی داشته باشد و نتواند مقدار کافی اکسیژن را جذب کند، ممکن است دچار غلظت خون شود. با استفاده از حجامت در ناحیه‌های مختلف مثلاً حجامت در قسمت بالای کمر، حجامت کبد و حجامت پشت گوش می‌توان برای درمان بیماری‌های مختلف اقدام کرد.

یکی از انواع حجامت‌ها برای درمان غلظت خون، حجامت کبد است.

همچنین یکی از ویژگی‌های بارز حجامت، درمان بیماری‌های خونی بوده که همین مورد یکی از دلایلی به حساب می‌آید تا برای درمان غلظت خون از حجامت استفاده کنند.

در طب سنتی همانطور که از حجامت کبد برای درمان کبد چرب استفاده می‌کنند، گیاهان و سایر ترکیبات گیاهی را برای کاهش چربی کبد چرب نیز مورد استفاده قرار می‌دهند. این گیاهان عبارتند از:

· خاکشیر

خاکشیر یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب و همچنین پاکسازی کبد است. خاکشیر می‌تواند سودا را از بدن و کبد نیز خارج کند. طرز استفاده آن نیز به این صورت است که باید خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کرده و هر روز از آن بنوشید. خاکشیر خواص فراوانی دارد و از جمله مهمترین آن زیبایی پوست است.

· خار مریم

همواره از خار مریم به عنوان گیاهی برای درمان و بهبود کبد چرب یاد می‌شود. اگر می‌خواهید زودتر و بهتر به نتیجه مطلوب برسید، بهتر است خار مریم را همراه با ویتامین E مصرف نمایید. ترکیب این دو می‌تواند به افزایش مقاومت کبد و همچنین بهبود کبد چرب کمک کند.

· امگا 3

طبق تحقیقات انجام گرفته، امگا 3 می‌تواند موجب بهبود کبد چرب در کودکان و بزرگسالان شود. این ماده در انواع ماهی از قبیل ماهی سالمون، شاه ماهی، ساردین و ماهی خال مخالی وجود داشته که مصرف آن برای تمامی افراد مخصوصاً کسانی که مبتلا به کبد چرب هستند، توصیه می‌شود.

مصرف غذاهایی که باعث از بین رفتن چربی های کبد می شوند :

علاوه بر قطع کردن کربوهیدرات‌ها و جلوگیری از دریافت کالری اضافی ، غذاها و نوشیدنی های خاصی وجود دارد که ممکن است برای کبد چرب مفید باشد:

چربیهای اشباع نشده:

تحقیقات نشان می دهد که خوردن غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده مانند روغن زیتون ، آووکادو و آجیل هستند باعث از بین رفتن چربی کبد می شود.

پروتئین آب پنیر:

نشان داده شده است که پروتئین آب پنیر باعث کاهش چربی کبد در زنان چاق تا 20٪ می شود. علاوه بر این ، ممکن است به پایین آمدن سطح آنزیم کبد و ارائه مزایای دیگر در مبتلایان به بیماری پیشرفته تر کبد باشد.

چای سبز:

در یک مطالعه مشخص شد که آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز به نام کاتچین به کاهش چربی و التهاب کبد در مبتلایان به کبد چرب کمک می کند.

فیبر محلول:

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف 10-14 گرم فیبر محلول در روز ممکن است به کاهش چربی کبد ، کاهش سطح آنزیم کبدی و افزایش حساسیت به انسولین کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.